ROKLINKA
Masérské studio, Haškova 1, Brno Lesná

Co je to Zen Shiatsu?


Shiatsu je syntézou principů tradiční čínské medicíny a západní fyziologie a psychologie. Základním principem je vyrovnávání momentální energetické prázdnoty a plnosti v těle.

Shiatsu zahrnuje:

  • Masáže a rehabilitace (nejrůznější druhy jemné manipulace, rotace od velkých kloubů až po články prstů, nejrůznější masážní a uvolňovací techniky, stlačování hrudníku)
  • Akupunkturu – práce na akupunkturních drahách (meridiánech), kde se využívá tlak na jednotlivé akupunkturní body příslušné dráhy
  • Přikládání dlaní – kdy se jedna dlaň přiloží na místo energetické prázdnoty (chronické a tupější bolesti v těle, chladné místo) a druhá dlaň na místo energetické plnosti (svalová ztuhlost, napětí, horké místo). S vyrovnáním hladiny energie těchto dvou míst se vyrovná tok v celém těle. Člověk se tak stává celistvým s propojeným tělem, myslí i emocemi.

Prolíná se dynamické uvolňování s hlubokou relaxací.

Shiatsu se provádí na futonu (vyšší japonské matraci) na zemi. Terapeut může používat váhu svého těla a umožňuje to tak použít široký rejstřík protahovacích technik, může použít kolena chodidla lokty a ruce.

Pokud si klient nemůže lehnout z nejrůznějších zdravotních důvodů, je možné Shiatsu provádět na lehátku nebo v sedě, vše se děje individuálně v závislosti na potřebách klienta.
Na Shiatsu se nemusíte svlékat. Shiatsu se příliš nezabývá stimulací povrchu těla jako třeba při sportovní masáži, ale jde více do hloubky a ovlivňuje energii celého těla. Proto se Shiatsu provádí v pohodlném oblečení (stačí si vzít pohodlné triko s dlouhým rukávem a legíny nebo tepláky). Shiatsu se zaměřuje na stimulaci parasympatiku, kdy poklesne frekvence dechu a tepu a teplo se stáhne z povrchu těla do středu.

Shiatsu může pomoci – při vleklých chronických potížích, odstraňuje únavu, zvýšuje toleranci ke stresu, při všech psychosomatických problémech, problémech zažívacího traktu, při snížené kloubní pohyblivosti, menstruačních bolestech, u různých druhů alergií a astmatu, při nespavosti, úzkosti a depresi, při ucpaných dutinách, otocích a slabém krevním oběhu (pocit zimy), v těhotenství (při unavě, nevolnostech, otocích, může pomoci správnému otočení plodu)

Největším přínosem Shiatsu, ale spočívá v prevenci. Předchází psychické disbalanci, která je převážně příčinou onemocnění těla. Přes práci s tělem se impulsy díky doteku dostávají do mysli, která si uvědomí danou část těla, a pokud klient nekontroluje průběh ošetření, ale věnuje se sám sobě, často se dlouho potlačovaná emoce dostane ven a společně s vyjádřením emociální bolesti odejde i bolest tělesná.

 

V čem je další přínos Shiatsu?

 

Dochází zde ke komunikaci mezi dvěma lidmi, jejich energetickými poli a sebe uzdravujícími silami. Terapeut Shiatsu je průvodce, který vám může pomoci nalézt možnosti změny postojů, názorů a chybných přesvědčení. Jelikož jen vědět nestačí, skrze dotek se dostává informace i k tělu, které může změnit postoj, svobodněji se nadechnout, získat sílu a odvahu ke změnám i se snadněji naladit na přijímání a péči o sebe.

Může dojít k uzdravení vnitřních zranění, která jsou již od dětství příčinou zablokovaného proudění životní síly, jelikož se naše Já odděluje od pocitů a bolesti spojené s těmito zraněními. Nejzásadnější zranění formující náš pozdější charakter a reakci na stres a dokonce i fyzický vzhled těla jsou: odmítnutí, opuštění, zrada, ponížení a popření existence pocitů.

Shiatsu pomůže všechna tato zranění obejmout, přijmout a vyléčit. U každého to bude mít různé trvání, jelikož náš obranný systém je postaven pro naši ochranu, pro přežití. Je třeba respektovat správné načasování. Při shiatsu je důležité i zvědomění nejrůznějších souvislostí a to do té míry, do které je klient ochoten naslouchat a informace přijímat.

Shiatsu je cesta k sobě – něžná, léčivá, pravdivá a hluboká.